Beredning av Riksdagsmotion om ISO 26000
Den 31 januari ska Näringsutskottet, enligt Riksdagens hemsida, bereda den motion om ISO 26000 som lämnades in i höstas av miljöpartisterna Bodil Ceballos och Magnus Ehrencrona (se blogginlägg från oktober 2011).
Så här skriver de bland annat i motionen: ”En standard som uppmuntrar till bättre agerande i både företag och organisationer och som dessutom upplevs som angelägen av medarbetare är väl värd att lyfta upp och göra mer känd. Företagen måste naturligtvis själva ta steget att implementera standarden om de vill. När det gäller statliga myndigheter och bolag kan vi själva påverka i högre grad och dessutom föregå med gott exempel genom att införa ISO 26000 i den statliga verksamheten.”
På Riksdagen hemsida listas ett drygt 60-tal olika motioner som Näringutskottet ska bereda under mötet. Håll tummarna för att det går bra för denna!
http://www.riksdagen.se/webbnav/?nid=3120&doktyp=betankande&bet=2011%2f12%3aNU10
//Kristina