ISO 26000 + GRI i ny uppdaterad version

GRI, Global Reporting Initiative, har just publicerat en uppdaterad version av sitt korsreferensdokument till ISO 26000, som visar hur ISO 26000 och GRIs vägledning för hållbarhetsredovisning kan användas tillsammans. Det nya uppdaterade dokumentet heter ”GRI and ISO 26000: How to use the GRI Guidelines in conjunction with ISO 26000 (2011)”.

GRI tog fram sitt första korsreferensdokument i november 2010 i samband med att ISO 26000 publicerades. Just nu håller GRI på med en större omarbetning av sin vägledning. Den nya versionen ska heta G4, och beräknas bli klar 2013. I väntan på att G4-versionen ska bli klar har man just publicerat en mindre uppdaterad version som heter G 3.1 med nya indikatorer för bland annat ”human rights, gender, and local community issues”. Det är mot denna nya version av GRIs vägledning man nu har uppdaterat sitt korsreferensdokument till ISO 26000.

Du kan ladda ner dokumentet på GRIs webbsida:  

http://www.globalreporting.org/LearningAndSupport/GRIPublications/ResearchPublications/Tools.htm

//Kristina

3 Kommentarer

  1. Anna B skriver:

    Hej!
    Jag försöker ladda ner dokumentet med korsreferenser GRI och IS026000 men det funkar inte. Vad kan det vara för fel?

  2. Eberhard Stüber skriver:

    Hej,
    Länken http://www.globalreporting.org/LearningAndSupport/GRIPublications/ResearchPublications/Tools.htm fungerar inte. Har kan jag göra för att ”ladda ner dokumentet från GRI:s webbsida?
    Mvh
    Eberhard

  3. Kristina Sandberg skriver:

    Tack för att ni uppmärksammade mig på att länken inte fungerar längre. Jag vet inte riktigt varför, men om ni går in på http://www.globalreporting.org och tittar under fliken ”Reporting” sedan klickar vidare till Reporting Support/Publications/Linkage documents så ska man kunna hitta den där på sidan två.

    Hoppas att det går bra!

Lämna din kommentar här

Om skribenten

Jag som bloggar heter Kristina Sandberg och är ansvarig för den internationella arbetsgrupp som tagit fram ISO 26000 om Social Responsibility, och som ofta benämns CSR (Corporate Social Responsibility). Jag är också chef för utvecklingen av ledningsystemstandarder på SIS och så älskar jag att spela innebandy med mitt gamla kompisgäng från KTH.

Jag kommer mest att ta upp nyheter och aktiviteter kopplade till ISO 26000 på den här bloggen men även annat som förhoppningsvis kan vara intressant

Kategorier

Iphone banner

RSS & SIS i Sociala medier